środa, 25 stycznia 2012

Kuchnia Leonardo Da Vinci

To że Leonardo Da Vinci był twórcą największych dzieł sztuki wszech czasów, wiedzą wszyscy. Jednak tylko nieliczni wiedzą, że organizował on najwspanialsze widowiska kulinarno-teatralne w swojej epoce. Wszystko za sprawą zamożnego i wpływowego rodu Sforzów, który użyczał swego pałacu w Mediolanie do organizowania wystawnych uczt, jakich Europa nigdy wcześniej nie widziała. Mistrz Leonardo jest także prekursorem kuchni wegetariańskiej. Chociaż zmienił nawyki kulinarne na starość, to i tak w czasach renesansu wywołał tym spore zamieszanie... Za jego czasów jedzenie samych warzyw i głoszenie  publicznie że służą one zdrowiu, było odbierane jako herezja. No bo przecież Stwórca stworzył także zwierzęta. A skoro ktoś odmawia ich jedzenia, to podważa dzieło stwórcy.


Ulubiona zupa Leonardo Da Vinci
Zachowały się źródła które mówią że  ulubioną potrawą mistrza była  Minestrone toscano - zupa z regionu, w którym leży Florencja (miasto młodości mistrza Leonardo). Postępując zgodnie ze starą recepturą, zupę należy podawać z opieczonym chlebem i oliwą z oliwek, w której moczymy chleb.
Składniki:
1 l wywaru warzywnego
200 g białej fasoli
2 ząbki czosnku drobno posiekane
1 cebula posiekana
2 pomidory bez skóry pokrojone
1 seler naciowy posiekany
2 marchewki obrane i posiekane
½ kapusty poszatkowanej
2 pory posiekane
2 cukinie posiekane
1 pęczek bazylii posiekany
1 cały goździk
1 gałązka rozmarynu posiekana
½ makaronu risoni lub orzo lub zacierki własnej roboty
sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
W dużym rondlu rozgrzać oliwę, dodać cebule, podsmażyć przez 1 min, dodać czosnek. Dodać pomidory,  ugotowaną wcześniej fasolę  i resztę składników. Zalać wywarem z warzyw. Gotować na małym ogniu pod przykryciem jeszcze przez 30 min.




Wyśmienite naleśniki dla Papieża Klemensa VII 
W renesansie naleśniki smażono na smalcu. Mogły zawierać wszystko od jabłek po serdele. Do naszych czasów zachował się przepis stworzony przez przyjaciela i kucharza papieży Bartolomeo Scoppi
Składniki:
200 g sera ricotta
2 białka
100 g mąki
50 g orzeszków piniowych
50 g miodu
50 g masła
400 ml oleju roślinnego do smażenia
cukier puder
maliny, jagody , mięta do dekoracji
Wykonanie:
W misce wymieszać ricottę, z białkiem i ubijać razem aż powstanie jednolita masa. Dodać mąkę, orzeszki piniowe i miód, dobrze wymieszać.
Na patelni rozgrzać oliwę  z masłem. Wlewać ciasto na olej za pomocą łyżki do zupy i smażyć aż będą zarumienione po obu stronach. Podawać posypane pudrem i ozdobione owocami.


Zapiekanka z ziemniaków, cukinii i pomidorów
Składniki:
3 cukinie, 
3 pomidory sparzone,
100 gr tartego parmezanu,
3 ząbki czosnku,
3 duże obrane i pokrojone w cienkie plasterki ziemniaki,
listki oberwane z 4 gałązek tymianku, 
60 ml oliwy z oliwek,
1 średnia cebula posiekana w drobną kostkę,
0,5l jogurtu naturalnego,
sól i pieprz do smaku
Wykonanie:
Rozgrzać piekarnik do 180 C. Żaroodporne naczynie do pieczenia posmarować 15 ml oliwy.
Ziemniaki posolić, popieprzyć, wymieszać z 15 ml oliwy i wstawić na 20 min do pieca.
Na patelni rozgrzać 30 ml oliwy, podsmażyć posiekaną cebulę, dodać pokrojoną w talarki cukinię smażyć ok. 2 min. Dodać obrane ze skórki pokrojone w plastry i pozbawione pestek pomidory. Dodać posiekany drobno czosnek. Wszystko smażyć ok. 2 min. Doprawić solą i pieprzem do smaku. 
Warzywny farsz przełożyć do zapieczonych ziemniaków. Wszystko posypać parmezanem. I zapiekać ok. 10 min aż na wierzchu powstanie złota skorupka. 
Tuż przed podaniem posypać tymiankiem. Podawać z naturalnym jogurtem.


Omlet Hiszpański
 Składniki:
100 g liści szpinaku,
2 ząbki czosnku,
1 duży pomidor obrany ze skórki i posiekany,
2 duże ziemniaki,
8 jajek,
90ml oleju,
1 cebula,
sól, świeżo zmielony pieprz
Wykonanie:
Ziemniaki umyć, obrać i pokroić w cienkie plasterki. 
Na patelni o grubym dnie rozgrzać  30 ml oleju, dodać ziemniaki. Smażyć na małym ogniu, żeby się  zarumieniły i były miękkie. Od czasu do czasu mieszać, a w połowie smażenia dodać pokrojoną w kostkę cebulę, czosnek, pomidory i liście szpinaku. Wszystko smażyć 3 minuty, zdjąć z ognia i przełożyć do miski.

Jajka wbić do miski i lekko mieszać, dodając jednocześnie sól i pieprz do smaku. 
Masę jajeczną przelać do przesmażonych warzyw i całość wymieszać. Następnie zawartość miski wylać na rozgrzaną  patelnię o średnicy 26 cm. Smażyć na bardzo małym ogniu jajka się zetną. Patelnię przykryć dużą pokrywką, przewrócić omlet na pokrywkę, a następnie zsunąć go delikatnie z powrotem na patelnię, żeby przyrumienił się z drugiej strony.

Smacznego!

1 komentarz: