czwartek, 2 lutego 2012

Kuchnia Papieska - kulinarnych inspiracji dalszy ciąg

Ulubiona pasta JP II
Makaron alla Matriciana 

250g makaronu,
100g wędzonego  boczku,
 250g puszka pomidorów bez skórki,
1 mała cebula,
1 ząbek czosnku,
1/4 strączka czerwonego pieprzu,
2 łyżki oliwy,
1 łyżeczka suszonego rozmarynu,
1 łyżeczka suszonego tymianku,
100g tartego parmezanu,
mały kieliszek białego wina.

Wykonanie:
Na dużej patelni rozgrzać oliwę. Drobno posiekaną cebulę krótko poddusić. Dodać pokrojony w grubą kostkę boczek, podsmażyć na złoto. Podlać winem. Drobno posiekany czerwony pieprz wrzucić do cebuli z boczkiem, dodać przetarte przez sito pomidory, posolić i dusić ok. 20 min. Makaron ugotować w osolonej wodzie al dente, odcedzić. Do sosu dodać rozgnieciony ząbek czosnku, doprawić rozmarynem i tymiankiem. Polać makaron sosem i posypać parmezanem.


Ryba św. Piotra w ziołach
Prosty rybak z Betsaidy, wybrany na pierwszego papieża nigdy nie przypuszczał, że jego imię zostanie połączone z ulicznymi festynami i tak licznymi potrawami. Istnieje pewien gatunek ryby, znany jako PIOTROSZ (ZEUS FABER) czyli ryba św. Piotra. Jedna z legend mówi, że gdy św. Piotr znalazł rybę zaplątaną na w sieci, nie wydawała mu się ona zbyt piękna. Złapał ją więc tylko dwoma palcami za boki (stąd  dwie charakterystyczne plamy na bokach) i wyrzucił ją na powrót do wody.


Składniki:
1 ryba św. Piotra ok.1.5kg (my użyjemy karpia)
500 g masła,
sok z 1 cytryny,
2 jajka,
200 g tartej bułki,
200g mąki,
500 ml oleju do smażenia
2 gałązka rozmarynu
2 gałązka tymianku
1 pęczek pietruszki,
1 pęczek bazylii
1 szczypta imbiru
50 ml białego wina
sól i pieprz

Wykonanie:
Wszystkie zioła bardzo drobno posiekać. ½ ziół  wymieszać z bułką tartą. W drugim naczyniu rozbełtać jajka. Rybę oczyszczoną z łuski i wnętrzności  podzielić na 6 filetów. Zanurzyć ją w jajku, następnie w bułce z ziołami, mące i smażyć na małym ogniu po ok. 10 min z każdej ze stron na złoty kolor. Przełożyć usmażone dzwonki na papier i odsączyć nadmiar oleju.
Pozostałe zioła dodajemy do roztopionego masła. Wlewamy wino i sok z cytryny i wszystko dokładnie mieszamy.
Na półmisku rozkładamy filety polane gorącym sosem. Podajemy gorące.


Zupa czereśniowa Papieża Grzegorza Wielkiego
Rozkoszowanie się zupa czereśniową w dniu 25 kwietnia stanowi dobry znak dla papieża. Legenda głosi że zupa ta jest serwowana w Watykanie od 590 r. A zaczęło się tak: Papież Grzegorz Wielki (590-604) który znany był z bardzo skromnego i ascetycznego życia, zapragnął któregoś dnia skosztować czereśni ze swoich ogrodów. Wiosna tego roku była chłodna, więc czereśnie nie zdążyły jeszcze dojrzeć. Jeden z ogrodników przemierzając papieskie ogrody w poszukiwaniu czereśni nagle zobaczył postać św. Marka, któremu wszystko wyjaśnił. Ten pobłogosławił jedno z drzew, które wydało piękne i dojrzale owoce. Dzięki temu Papież mógł skosztować pysznych owoców. Na pamiątkę tego wydarzenia, co roku na stole papieskim goszczą przysmaki  z czereśni.


Składniki:
1 kg czereśni (można użyć mrożonych)
0,5l wody
100 ml miodu
1 l wytrawnego wina
mielony cynamon
6 łyżek gęstego jogurtu greckiego
1 owoc mango
kilka gałązek mięty
skórka otarta z cytryny

Wykonanie:
Czereśnie myjemy, obrywamy ogonki i drylujemy (usuwamy pestki). Wodę gotujemy z połową czereśni i miodem. Po ok.15 min dolewamy wino i doprawiamy do smaku cynamonem. Trzymamy jeszcze na ogniu ok. 3 min, by alkohol mógł odparować i zupę zestawiamy z gazu. Pozostałe owoce układamy w głębokich talerzach i zalewamy gorącą zupą. 
Uprzednio obrane i okrojone z pestki mango dzielimy na paseczki. Na koniec każdą zupę ozdabiamy łyżką jogurtu, paseczkami mango i drobną gałązką świeżej mięty. Nasze danie posypujemy otartą skórką cytryny.


Bakłażan wg. Papieskiego kucharza Bartolomeo Scappi (1600r.)

Składniki:
600 g bakłażanów
6 jajek na twardo
2 jaja świeże cale
300 g sosu pomidorowego
liście z 1 pęczka bazylii
300 g mozzarelli
1 l oleju do smażenia
½ l mleka
200 g maki
200 g startego parmigiano

Wykonanie:
Bakłażan pokroić wzdłuż na cienkie plastry. Obtoczyć w mleku, mące, rozbełtanym jajku i smażyć na złoty kolor. Obsmażone bakłażany układać na papierowym ręczniku, aby wchłonęły nadmiar oleju. 
Do naczynia żaroodpornego wlać ½ sosu pomidorowego, wsypać ½ posiekanych liści bazylii i ½ parmezanu, ułożyć 3 pokrojone w krążki jaja na twardo, i mozzarellę w kawałkach. Na tym położyć obsmażone bakłażany. 
Powtórzyć taką warstwę jeszcze raz. Zapiec wszystko przez 15 min w 180 C.

2 komentarze:

  1. Czeresniowa wydaje się świetna - czekamy na ocieplenie:)

    OdpowiedzUsuń
  2. Brakuje nam takich restauracji jak nad Jeziorem Genazaret. A rybę tam serwują wspaniałą.

    OdpowiedzUsuń